Jak uprawiać warzywa i zioła w tunelu foliowymTunele foliowe to tani i skuteczny sposób na wyhodowanie dużej ilości żywności na małej przestrzeni. Są one szczególnie przydatne, jeśli nie masz zbyt wiele miejsca na zewnątrz lub jeśli nie masz czasu lub ochoty na pielęgnowanie dużego ogrodu. Tunel foliowy 3x6 można postawić niemal wszędzie, przy niewielkim wysiłku, nie zajmie też wiele miejsca. Istnieje wiele różnych rodzajów tuneli foliowych dostępnych obecnie na rynku. Niektóre z nich to proste szklarnie zbudowane z odpornego na promieniowanie UV plastiku, który nie zatrzymuje ciepła ani światła, ale pozwala na wentylację i łatwy dostęp w celach konserwacyjnych (lub dla ułatwienia). Inne odmiany to bardziej skomplikowane konstrukcje, takie jak domki ogrodowe, które mogą być wykorzystywane jako rozwiązanie do zimowania lub nawet do przedłużenia sezonu wegetacyjnego o kilka tygodni. W tym artykule skupimy się na tej ostatniej opcji - jak uprawiać warzywa i zioła w konstrukcji tunelu foliowego.

Jak wybrać odpowiedni tunel dla swoich potrzeb

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów tuneli foliowych, ale nie wszystkie z nich są stworzone równe. Zanim kupisz tunel foliowy, powinieneś zdecydować, jakie są twoje specyficzne potrzeby, abyś mógł wybrać odpowiedni do swojej sytuacji. Omówmy niektóre z różnych cech i korzyści każdego typu tunelu.

  • Modele szklarniowe - Pierwszym typem tunelu foliowego, który powinieneś rozważyć, jest model szklarniowy. Są one dostępne w różnych rozmiarach i przedziałach cenowych. Modele te są zwykle zbudowane z tworzywa sztucznego odpornego na promieniowanie UV i nie zatrzymują ciepła ani światła; umożliwiają jedynie łatwy dostęp.
  • Modele domków ogrodowych - Innym rodzajem tunelu foliowego jest domek ogrodowy, który jest większy i bardziej złożony niż modele szklarniowe. Są one przeznaczone do przedłużenia sezonu wegetacyjnego o kilka tygodni, a nawet do umożliwienia zimowania grządki ogrodowej. Domki ogrodowe są dostępne w rozmiarach modułowych, co pozwala na układanie wielu jednostek razem, aby stworzyć znacznie większą przestrzeń.
  • Krok 1: Wybierz lokalizację i rozmiar Przed zakupem tunelu foliowego powinieneś zdecydować, gdzie go umieścisz, abyś mógł wybrać odpowiedni rozmiar. Po pierwsze, powinieneś zdecydować, gdzie umieścisz swój tunel. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń na zewnątrz, tunel jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ możesz go umieścić prawie wszędzie. Po drugie, powinieneś zdecydować, jak duży lub mały ma być twój tunel. Jeśli chcesz uprawiać tylko kilka ziół i może kilka kabaczków, nie potrzebujesz dużego tunelu. Z drugiej strony, jeśli chcesz uprawiać dużo żywności przez długi sezon, możesz chcieć rozważyć większy tunel, który ma większą objętość stóp sześciennych. #
  • Krok 2: Większy nie zawsze jest lepszy Jeśli zdecydowałeś, że duży tunel jest dla Ciebie, powinieneś być świadomy jednej rzeczy - większe nie zawsze jest lepsze. Im większy tunel, tym bardziej będzie on zatrzymywał ciepło i wilgoć. To może być dobre, jeśli mieszkasz w zimnym klimacie i próbujesz uprawiać rośliny w zimie, ale może to być problem, jeśli mieszkasz w gorącym klimacie, gdzie chcesz tylko przedłużyć sezon wegetacyjny lub masz kilka roślin o chłodnym sezonie, takich jak kapusta, brokuły lub kalafior. Jeśli mieszkasz w gorącym klimacie i próbujesz przedłużyć sezon wegetacyjny, będziesz chciał uzyskać mały tunel. Duży tunel będzie zatrzymywał zbyt dużo ciepła dla większości roślin, aby dobrze rosły w lecie. Mniejsze tunele są lepiej przystosowane do gorących środowisk, ponieważ zatrzymują mniej ciepła i zapewniają lepszy przepływ powietrza.
  • Krok 3: Montaż boków i ramek końcowych Zanim zainstalujesz ramy końcowe, powinieneś zainstalować panele boczne. Jeśli masz tunel dwustronny, będziesz chciał zainstalować drugi zestaw paneli również po przeciwnych stronach. Jeśli masz tunel jednostronny, musisz zainstalować tylko jedną stronę. Panele można zainstalować po prostu umieszczając je w ziemi lub wbijając je w ziemię. W przypadku wbijania ich w ziemię, należy upewnić się, że palik lub słupek znajduje się w odległości co najmniej jednej stopy od ramy, aby nie uderzył w nią podczas przenoszenia. Należy zainstalować ramy końcowe w odległości co najmniej jednej stopy od końców paneli po obu stronach, aby umożliwić właściwą wentylację. Upewnij się, że ramy końcowe są zainstalowane na równej powierzchni, aby nie były przechylone na jedną lub drugą stronę.
  • Krok 5: Uprawa w twoim nowym pomieszczeniu ogrodowym Jeśli wybrałeś tunel dwustronny, możesz po prostu zasadzić swoje nasiona po obu stronach paneli. Jeśli masz tunel jednostronny, będziesz musiał zainstalować ekran do uprawy po jednej stronie i zasadzić nasiona za nim. Można użyć prawie każdy rodzaj materiału do ekranu wzrostu, ale należy upewnić się, że ma jakiś rodzaj otworów w nim tak, że rośliny mogą uzyskać odpowiedni przepływ powietrza. Można użyć kilku różnych rzeczy, takich jak karton, słoma, siano lub brezent. Kiedy jesteś gotowy do zbioru swoich roślin, możesz po prostu otworzyć górną ramę. Następnie można usunąć ekran uprawowy i zebrać rośliny. Następnie możesz wymienić ekran i zamknąć górną ramę, zanim zaczniesz uprawiać coś nowego.

Po zainstalowaniu tunelu foliowego i rozpoczęciu uprawy ogrodu, zobaczysz jak łatwo i skutecznie można uzyskać wspaniałe rezultaty przy minimalnym wysiłku. Jeśli będziesz postępował zgodnie z tym przewodnikiem, wkrótce będziesz miał świetnie wyglądający tunel, który pozwoli Ci na uprawę wielu świeżych warzyw i ziół. Teraz nadszedł czas, aby pobrudzić sobie ręce i zacząć uprawę!

 

Autor strony